31
Mar
2018
Cilt Bozuklukları Neden Olur?

Yeterli ya da çok fazla yıpratılan cilt zamanla bozulur. Fakat cilt bozukluklarının tam nedeni bunlar mıdır? Gelin hep birlikte bu maddeleri inceleyelim:

Aşırı bakım
Hemen herkes cildine bakım yapmak amaçlı farklı kür ve bakım ürünleri kullanır. Fakat cilde haftada birden fazla peeling uygulamak ikiden fazla maske kullanmak cilde sadece zarar verir. Bununla beraber sık sık bakım ürünü değiştirmek de ciltte olumsuz etki bırakacaktır.

Sert davranmak
Cildi temizlerken en sık yapılan hatalardan birisi hızlı ve sert davranmanın cildi daha çok temizleyeceği kanısıdır. Cilt, neredeyse insan vücudunun en hassas noktasıdır bu yüzden sert hareketler ciltte bozulmaya neden olur.

Düzensiz uyku
Yetersiz uyku, vücudun salgılaması gereken hormonları salgılayamamasına sebep olur. Buda cildin ihtiyacı olan salgılardan mahrum kalması demektir.

Rutini aksatmak
Cilt temizliği rutinini aksatmadan ve şu şekilde gerçekleştirmek gerekir; İlk olarak sabun içermeye köpük jel veya bebek şampuanı ile yüz yıkanmalı. Ardından tonik uygulanmalı ve cilt biraz dinlendikten sonra nemlendirici krem sürülmeli.

Akşamda sabahki uygulamalar tekrarlanmalı makyaj temizlenmeli ve bu rutin mümkün olduğunca aksatılmamalı. Yapılan aksaklık ciltte bozulma, gözeneklerde kapanma vb gibi sonuçlar doğurur.