18
Haz
2018
Oje nasıl sürülür?

Dışarıdan bakıldığında çok basit gibi görünse de oje sürmek çeşitli incelikleri olan bir beceridir ve bu yüzden de özellikle yeni başlayanlar için oje sürmek zor ve zahmetli bir iş haline gelebilir.

İşte size oje sürmenizi gerçekten çok basit bir işe çevirip, tırnaklarınızı rengarenk boyamaktan hatta çeşitli desenlerle süslemekten keyif almanızı sağlayacak birkaç küçük ipucu;

- Oje fırçanızda çok fazla oje olmasın. Fırçayı çıkardıktan sonra fırçanın bir kenarını tüpün kenarına silmek, fazla ojeyi fırçadan alacaktır, aksi takdirde fırçadaki çok fazla miktarda oje tırnağınızda birikerek, katmanlı hoş olmayan bir görüntüye neden olabilir. Bu hepimizin en azından bir kere başına gelmiş bir durum gibi duruyor, değil mi?

- Oje sürmeye tırnağınızın ortasından başlayın. Fırçanın ucuyla tırnağınızın ortasından başladığınız ojeyi önce tırnağın üst ve alt kısımlarına ve en son yan kısımlarına yayarsanız, minimum taşma ile oje işlemini tamamlayabilirsiniz. Parmağa taşmamış bir oje gerçekten keyif verici duruyor!

- İkinci katı sürmeden önce bir müzik eşliğinde ellerinizi sallayarak dans etmeye ne dersiniz? Bu bize hep zaman kaybı gibi görünse de ve şimdi bunun için hayatımızı kolaylaştıran kurutucular olsa da evde kurutucunuz olmaması durumunda, ikinci kat ojeyi sürmeden önce biraz beklemeniz gerektiğini unutmayın, aksi durumda ojeniz yine katmanlı bir görüntüye sahip olacaktır.

- Sırada son olarak “tırnaklarım harika görünüyor” dansı var! İkinci katı tamamladıktan sonra da aynı şekilde kuruması için kendinize biraz zaman vermeniz gerekiyor. Zaten gece yarısı canının çikolata istemesinden daha kötü olan bir şey varsa o da ojenin bir yere değip bozulması değil de nedir!

Oje desenleri nasıl yapılır?

Oje kullanıcılarının hayal gücü sayısında oje çeşitleri mevcut olsa da genellikle kullanılan malzemeler aynı oluyor: selo bant, kürdan, bir kase su, kulak pamuğu ve istenilen renklerdeki ojeler. İşe öncelikle baz ojeyi sürmekle başlamanız gerekiyor ve desene geçmeden önce en az beş dakika bekleyip iki kat ojenin de kuruduğundan emin olmak önemli. Emin olduğunuzda belirli bir şekil yapmak isterseniz kürdanın ucunu o renkte ojeye batırarak tırnaklarınızda o şekli çizmeniz yeterli olacaktır. Mermer deseni gibi bir desen yapmak isterseniz ise suyu kullanmanız gerekecek; şöyle ki, suya arka arkaya bırakacağınız farklı renklerdeki ojeler su üzerinde bir katman oluşturacak, bu katmanı bir kürdan yardımı ile şekillendirip sonrasında parmaklarınızı sırasıyla suya batırıp çıkarırsanız tırnaklarınızda mermer biçimli şekiller olduğunu göreceksiniz. İşte bu kadar, siz de bir nail art ustası olmaya bir adım daha yakınsınız artık.