15
Mar
2018
Üç adımda cilt türünüzü keşfedin!

Cildiniz kuru, normal, karma veya yağlı mı? Cildinizin tipini bildiğinizi düşünebilirsiniz, ancak bu sorularla cilt tipinizden emin olacaksınız.

Önemsiz gelebilir de olsa cildinizi düzgün bir şekilde bakıma sokmak için ne ile uğraştığınızı bilmek ciddiyetle önemlidir. Cilt tipinizi, cildinizin hangi kategoriye girdiğini anlamanıza yardımcı olması için üç soruda toparladık.

Cildiniz nasıl hissediyor?

Cildiniz sıkı hissediyorsa, kuru olması muhtemeldir. Alternatif olarak, karma cildi alın, burun ve çeneyi içeren T-bölgesi dışında kurumuş hissedebilirsiniz ve normal cilt dengeli hisseder, çok kuru veya yağlı cilt ise dengeli değildir.

Gözeneklerini inceleyin!

Cildimiz ne olursa olsun gözle görülür gözeneklerimiz vardır, ancak boyutları ve tıkanmaları değişkendir. Tipik olarak burun çevresindeki tıkalı gözenekler yağlı cildin bir göstergesidir; kuru ciltli insanlar ise küçük gözeneklere sahip olurlar. Karma cilt üzerinde gözenekler burun çevresinde geniş, diğer bölgelerde daha küçük olma eğilimi gösterirken, normal deri sahipleri gözenekleri daha az gözeneklidir.

Ne sıklıkta nemlendirmeniz gerekiyor?

Hepimiz cildimizi sağlıklı ve nemli hissetmek için bir nemlendirici kullanmamız gerekir, ancak ne sıklıkta kullandığınız cilt türünü belirler. Yağlı ciltlere sahip olan kişiler için herhangi nemlendiriciler cildini yağlı hissettirirken, kuru cilt olanlar özellikle sabunla temizlendikten sonra daha iyi bir nemlendirici ürünü ister. Karma cildiniz varsa yüzünüzün bazı bölgelerine nemlendirici kullanmanız gerekir. Normal cilt gün boyunca oldukça sulu kalma eğilimindedir.